Login
INTRO
Om BK-Arkivet
Kontakt

KAVALKADE
Klasser & elever
BKs Tidslinje
Billeder
Lærere
Rektorer
Inspektører
Find elev
Skolehistorier

HERMAN LAWAETZ
I Vestindien
I Danmark

KOSTSKOLEN
Haga
Birkegården
Inspektører

PROFILER
Karl Adser
Ernst Petersen
Carlo Sørensen
Ca
Krølles beretning
Fyldepennen
Lone Klausen
BK-ARKIVET - i anledning af 100-års jubilæet i 2008
Lærerliste
 
Sorter efter fornavn   Sorter efter efternavn  
 
Bugge
(1915-1916)  
Cand.theol.
Fogh
(1910-1912)  
Fru.
Funch-Rasmussen
(1912-1914)  
Cand.polyt.
Hartmann-Petersen
(1916-1917)  
Seminarist, frøken.
Holbech-Madsen
(1914-1917)  
Kunstmaler, frøken.
Listov-Saabye
(1909-1912)  
Sanglærer, komponist.
Lundsgaard
(1914-1916)  
Lærer.
Vestergaard-Nielsen
(1909-1910)  
Stud.mag.
A. Bruhn
(1909-1910)  
Ritmester
A. Funch-Rosenberg
(1913-1914)  
Faglærerinde, frøken.
A. Hostrup
(1917-1920)  
Faglærerinde, frk.
A. Jacobæus
(1914-1916)  
Cand.mag.
A. G. Hauch
(1912-1915)  
Fhv. rektor.
A. M. Pedersen
(1914-1921)  
Seminarieeksamineret lærer.
Aage Grønnegaard
(1931-1940)  
Cand.phil.
Inspektør.
Aage Jørgensen
(1921-1923)  
Hr.
Aage Jørgensen
(1937-1941)  
Aage Petersen
(1932-1933)  
Aage Rasmussen
(1979-1980)  
Værkstedsskolelærer.
Agnete Lunn
(1953-1954)  
Cand.mag.
Agnete Schou-Hansen
(1965-1974)  
Lærerinde, fru.
Agnete Vestentoft
(1993-1994)  
Årsvikar i Gymnasiet.
Albert Detlev Grathwohl
(1908-1909)  
Skoleforstander.
Alex Larsen
(1993-1994)  
Cand.mag. i historie.
Årsvikar i Gymnasiet
Alfred Larsen
(1934-1935)  
Seminarieeksamineret.
Allan Bo Jepsen
(1975-1976)  
Børnehaveklasseassistent.
Allan Bo Jørgensen
(1968-1972)  
Årsvikar i Gymnasiet.
Amenta Eggers
(1956-1973)  
Korrespondent i tysk og engelsk.
Faglærerinde, fru.
Anders Vestergaard Mortensen
(2009-?)  
Cand.mag. i engelsk og filosofi. Årsvikar i Gymnasiet.
Anette Palme
(1983-2007)  
Cand.scient. i idræt og biolog.
Lektor i Gymnasiet.
Anette Kold Olesen
(1978-1979)  
Fritidsklublærer.
Anja Holdt
(2004-2005)  
Timelærer.
Anker Petersen
(1954-1989)  
Organist.
Lektor i musik i Gymnasiet.
Ankjær Hareskov
(1931-1932)  
Præst.
Ann Kate Øhrstrøm
(2002-2003)  
Begynderklasselærer.
Anna Thomsen
(1920-1921)  
Seminarieeksamineret lærer.
Anna-Louise Herskind Porret
(1995-1998)  
Cand.phil.
Årsvikar i spansk i Gymnasiet.
Anne Lockhardt
(1985-1986)  
Timelærer i Gymnasiet.
Anne Skov-Madsen
(1998-?)  
Lærer i Begynderklasse 1998.
Lærer i Grundskolen fra 2005.
Anne Thykier
(1985-1994)  
Elev fra 2. real 1973.
Realist 1975.
Børnehaveklassemedhjælper.
Anne Dorte Hjernø
(1986-?)  
Lektor og studievejleder i Gymnasiet.
Fag: Geografi og engelsk.
Anne Grethe Matthiesen
(1987-?)  
Afdelingsleder på Haga
Anne Kongsted Knudsen
(2008-?)  
Cand.mag.
Timelærer.
Anne Lise Kalbach
(1980-1987)  
Kunstpædagog.
Timelærer i Gymnasiet.
Anne Lone Veiergang
(2001-?)  
Lærer i Grundskolen. Indtil 2009 Anne Lone Hansen.
Anne M. Settnes
(1968-1969)  
Adjunkt.
Anne Marie Petersen
(2007-2008)  
Årsvikar i Gymnasiet i idræt.
Anne Marie Rasmussen
(1971-1972)  
Lærerinde.
Anne Mette Berg
(1998-?)  
Lærer i Grundskolen.
Matematikvejleder.
Anne Vibeke Vad
(1993-1994)  
Cand.phil.
Årsvikar i filosofi i Gymnasiet.
Anne-Margit Nielsen
(1998-2002)  
Lærer i Grundskolen.
Annette Bergman Andersen
(1976-1978)  
Timelærer i Grundskolen.
Annette Kold Schønemann
(1988-1989)  
Cand.mag. i geografi.
Lektor i Gymnasiet.
Anni Ebbesen
(1979-1980)  
Årsvikar i Gymnasiet.
Fag: Latin og oldtidskundskab.
Arne Hermann
(1973-1974)  
Timelærer.
Arne Johansen
(1978-1979)  
Lærer.
Arne Meyling
(1926-1927)  
Lærer.
Arne Nelsson
(1931-1941)  
Musikpædagog.
Arne Rosenhoff
(1934-1935)  
Cand. mag.
Arni Dalsgård
(2003-2006)  
Cand.scient. i kemi og østeuropæiske studier.
Timelærer i kemi i Gymnasiet.
Asger W. Schubert
(1950-1951)  
Gymnastiklærer.
Astrid Winther
(1941-1942)  
Forskolelærerinde, frk.
August Høffding
(1931-1932)  
Stud.mag.
Augusta Frydendahl
(1927-1929)  
Gymnastiklærer.
Axel Pedersen
(1941-1942)  
Musikpædagog.
Benny Jørgensen
(1999-2001)  
Cand.scient. i matematik og fysik.
Adjunkt i Gymnasiet.
Bent Hansted
(1980-1982)  
Lærer i Grundskolen.
Bent Mariager
(1958-1972)  
Cand.mag. i fransk og historie.
Kostskolelærer, lærer i Grundskolen og lektor i Gymnasiet.
Bente Girbo-Sørensen
(1973-?)  
Overlærer, skolebibliotekar i Grundskolen.
Bente Kold-Christensen
(1996-1997)  
Lærer i grundskolen.
Bente Zimsen
(1950-1953)  
Cand.mag., frk.
Bernhardt Larsen
(1908-1909)  
Lærer.
Bernhardt Willer
(1968-1984)  
Cand.theol.
Lærer i religion i Gymnasiet.
Birgit Bager
(1984-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Medstifter af BK-Arkivet.
Birgit Birch
(1964-1965)  
Stud.mag. fru
Birgit Kragh
(1964-1969)  
Lærerinde, fru.
Birgit Lohse
(1986-1987)  
Timelærer i Gymnasiet.
Fag: Dansk og tysk.
Birgit Mortensen
(1997-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Birgit Valken
(1962-1964)  
Stud.mag.
Timelærer i gymnastik i Gymnasiet.
Birgitte Andreasen
(1979-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Birgitte Bønlykke Olsen (Bønne)
(2000-?)  
Lærer i Grundskolen.
Birgitte Selsøe Sørensen
(1979-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Birte Fog
(1952-1953)  
Forskolelærerinde, fru.
Birthe Hartmann
(1976-1977)  
Timelærer i Gymnasiet.
Fag: Dansk og engelsk.
Bjarke Dons
(1973-1975)  
Timelærer i Gymnasiet.
Fag: Gymnastik.
Bjarne Højlund
(1990-1996)  
Lærer i Grundskolen.
Bjarne I. Rydahl
(1979-1980)  
Cand.mag.
Bjørn Meier Knudsen
(2007-?)  
Cand.scient. i matematik og fysik.
Adjunkt i Gymnasiet.
Bodil Jette Nielsen
(1970-1996)  
Student fra BK i 1965
Overlærer i Grundskolen.
Fag: Dansk, engelsk og formning.
Bodil Jette Seigert
(1978-2000)  
Børnehaveklasseleder.
Bodil Marie Ellerup Gade
(2005-2007)  
Cand.mag. i dansk og fransk.
Timelærer i Gymnasiet.
Brian Carlsen
(1997-1999)  
Lærer i Grundskolen.
Børge Dybmose
(1941-1942)  
Seminarieeksamineret.
C. J. Lauridsen
(1918-1919)  
Seminarieeksamineret.
Camilla Vekslund
(2002-?)  
Lærer i Grundskolen.
Carin Laudrup
(1973-2006)  
Cand.mag. i engelsk og religionsociologi.
Lektor i Gymnasiet.
Carl Nørregård
(1950-1952)  
Carla Mortensen
(1935-1936)  
Seminarieeksamineret.
Carla Wahlstrøm (Ca)
(1933-1972)  
Inspektør for 1.-5. klasse.
Forskolelærerinde, eksamineret, frk.
Carlo Sørensen
(1951-1988)  
Cand. mag. i tysk og idræt.
Lektor i Gymnasiet.
Carsten Jarlshøj
(1975-1976)  
Timelærer i Grundskolen.
Casper Mossing
(2006-?)  
Lærer i Grundskolen
Casper Storm Hansen
(2007-2008)  
Årsvikar i Gymnasiet i matematik
Cathrine Høpfner
(2005-?)  
Cand.mag. i engelsk, latin og oldtidskundskab.
Adjunkt i Gymnasiet.
Elev på BK i årene 1991-1997.
Student fra BK i 1997.
Charlotte Braginski
(2004-2005)  
Barselsvikar i Grundskolen.
Charlotte Moltke
(1994-?)  
Cand.mag. i historie, filosofi og psykologi.
Lektor i Gymnasiet.
Inspektor fra 2005.
Charlotte Pank
(2006-2007)  
Lærer i Grundskolen.
Charlotte Reuter
(1988-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Leder af specialundervisningen.
Charlotte Straby
(2004-2005)  
Timelærer i Gymnasiet.
Fag: Engelsk, oldtidskundskab og latin.
Christian Ferrer
(1994-2003)  
Cand.mag. i engelsk, latin og oldtidskundskab.
Lektor i Gymnasiet.
.
Christian Georg Tortzen
(1951-1958)  
Cand.mag. i historie, oldtidskundskab og idræt.
Adjunkt i Gymnasiet.
Christian Hørlyck Jensen
(2004-?)  
Lærer i grundskolen.
Christina Hellensberg
(1993-1994)  
Lærer
Christina Kjærulff-Jørgensen
(2009-?)  
Lærer i Grundskolen.
Christina G. Corfitzen Nielsen
(2008-?)  
Lærer.
Christina Lindholt Mikkelsen
(2007-2008)  
Årsvikar i Gymnasiet.
Fag: Dramatik og dansk.
Christoffer Tegldal
(2008-?)  
Lærer.
Clara Ege
(1916-1918)  
Cand. mag. frøken.
Claus Angelo
(1977-1989)  
Kostelev på BK fra 3. mellem 1960.
Student fra BK 1965.
Seminarieuddannet. Cand. pæd. i engelsk.
Lærer i Grundskolen, i en periode fungerende inspektør for Grundskolen.
Claus Clausen
(1983-1984)  
Timelærer i Gymnasiet.
Fag: Fysik.
Claus Rintza
(1973-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Claus Sabroe
(1984-?)  
Viceinspektør for 3. - 6. klasse.
Lærer i Grundskolen.
Claus Thykier
(1974-1991)  
Elev på BK fra 4. mellem 1954-1957.
Lærer i Grundskolen.
Fag: Musik og formning.
Connie Jacobsen
(1995-?)  
Lærer i Grundskolen.
Dagny Andersen
(1941-1942)  
Frøken
Dennie Ditzel
(1986-2010)  
Overlærer i Gundskolen.
Dennis Moe
(1982-1983)  
Timelærer i Gymnasiet.
Fag: Kemi.
Dennis Quinones Rodrigues
(2002-?)  
Systemadministrator
Dorit Konkolewsky
(1987-1996)  
Cand.mag. i historie og samfundsfag.
Lektor og studievejleder i Gymnasiet.
Dorrit Löb
(1974-1992)  
Overlærer i Grundskolen.
Fag: Dansk og engelsk.
Dorte Larsen
(2006-?)  
Cand.mag. i historie og religion.
Adjunkt i Gymnasiet.
Dorte Pejtersen
(2003-?)  
Lærer i Begynderklasse.
Dorte Elisabeth Rasmussen
(2006-?)  
Cand.scient. i matematik, fysik og astronomi. Lektor i Gymnasiet. Orlov 2009-10.
Dorte Thue Hansen
(1997-1998)  
Elev på BK fra 1. klasse 1972-1981.
Lærer i Grundskolen.
E. Budtz-Jørgensen
(1930-1931)  
Cand.mag.
E. Storgaard
(1918-1919)  
Cand.mag.
E. Victor-Hansen
(1918-1933)  
Sproglærerinde, frk.
Edvard Salling
(1920-1923)  
Cand.phil.
Einer N. Jensen
(1920-1933)  
Kaptajn.
Elio Acunto de Lorenzo
(1961-1968)  
Adjunkt i gymnasiet.
Fag: Fransk og latin.
Elisabeth Frederiksen
(1940-1946)  
Cand.mag.
Elisabeth Strandberg
(1968-1993)  
Dr.phil., cand.mag. i fransk og latin.
Lektor i Gymnasiet.
Elise Lund
(1974-1975)  
Stud. mag.
Timelærer i latin i Grundskolen.
Ellen-Marie Schubert (Sjuko)
(1947-1978)  
Forstanderinde på Birkegården.

Else de Fine Nyboe
(1934-1941)  
Seminarieeksamineret.
Else Hynne
(1964-1967)  
Lærerinde, fru.
Else Højlund
(1989-1994)  (2007-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Orlov 2009-10.
Else Müller
(1963-1964)  
Lærerinde, frk.
Else Schultz-Lorentzen
(1959-1971)  
Ordblindelærer, fru.
Else Thomsen
(1950-1985)  
Oldfrue
Elsebet Nærum-Petersen
(1963-1966)  
Lærerinde, fru.
Elsebeth Wæhrens
(1977-1985)  
Lærer i Grundskolen.
Fag: Dansk og
Emmy Jacobsen
(1965-1993)  
Grundskolelærer og gymnasielærer i gymnastik.
Ena Pedersen
(1994-1995)  
Årsvikar i Gymnasiet.
Fag: Tysk.
Erik Baastrup
(2005-2006)  
Lærer i Grundskolen.
Erik Brisling
(1973-1983)  
Cand.scient. i idræt og biologi.
Lektor i Gymnasiet.
Erik Buch
(1971-1988)  
Overlærer i Grundskolen.
Skolevejleder.
Erik Jensen (Jen)
(1945-1990)  
Kostskoleinspektør.
Overlærer i tysk og dansk i Grundskolen.


Erik Rasmussen
(1970-1972)  
Elev på BK fra 1956. Realist fra BK 1959.
Lærer i matematik i Grundskolen.
Kostskolelærer.
Erik Bender Mortensen
(1970-1977)  
Timelærer.
Erling Fossum-Hansen
(1939-1941)  
Cand.mag.
Erling Frederiksen
(1932-1934)  
Cand.mag.
Erling Johansen
(1973-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Ernst Petersen
(1951-1987)  
Cand.mag. i historie, latin og oldtidskundskab.
Studielektor i Gymnasiet.
Erok Møldrup
(1953-1954)  
Ingeniør.
Eva Johnsen
(1929-1930)  
Lærer.
Eva Malmquist
(1989-1994)  
Cand.mag i dansk og musik.
Adjunkt i Gymnasiet.
Eva Møller
(1968-1987)  
Lektor i gymnasiet.
Fag: Fransk.
Eva Søfeldt Nielsen
(1977-1978)  
Lærer.
Eyvind Jensen
(1966-1970)  
Lærer.
F. Fischer
(1916-1917)  
Seminarist.
F. Gerdes
(1935-1936)  
Cand.mag.
F. Helms
(1916-1921)  
Cand.theol.
Frank Pedersen
(1992-1993)  
Cand.phil.
Frk. S. Ahrnung
(1911-1914)  
Lærer
Frode Kanstrup
(1972-1983)  
Cand.scient. i matematik og fysik.
Rektor.

G. Petersen
(1909-1910)  
Eksamineret lærer.
Geoffrey Wilson
(1960-1966)  
Adjunkt i gymnasiet.
Fag:
Gertrud Thykier (Truddi)
(1952-1989)  
Lærer i Grundskolen og Gymnasiet.
Fag: Idræt og kristendomskundskab.
Gitte Jesting
(1994-?)  
Lærer i Grundskolen.
Gitte Moltzen
(1985-1996)  
Lærer i Grundskolen.
Grete Forchhammer
(1937-1940)  
Fru.
Grethe Haderup f. Faurboe
(1931-1952)  
Forskolelærerinde, fru.
Grethe Nielsen
(2000-?)  
Lærer i Begynderklasse.
Grethe Pihl-Andersen
(1973-1976)  
Timelærer.
Gudmund Jensen
(1933-1934)  
Cand.mag.
Gunnar Bajer
(1918-1924)  (1929-1934)  
Cand.phil.
Gunner Olsen
(1962-1987)  
Cand.mag. i fransk og ?
Lektor i Gymnasiet og økonomiinspektør.
Gunner Thor Nielsen
(1994-?)  
Cand.mag i musik og fransk.
Lektor i Gymnasiet.
.
H. Rasmussen
(1964-1965)  
Pensioneret skoleinspektør.
H. B. Kragh
(1954-1957)  
Seminarieeksamineret.
H. F. Jørgensen
(1916-1918)  
Fhv. skolebestyrer.
H. J. Helms
(1911-1912)  
Stud. mag.
H. J. Lund
(1910-1912)  
Cand.mag., frk.
Hanna Ettrup Larsen
(1979-1997)  
Overlærer i Grundskolen.
Hanne Bærentzen
(1971-1976)  
Cand.mag.
Hanne Christensen
(1986-1996)  
Cand.mag. i dansk og religion.
Lektor i Gymnasiet.
Hanne Hansen
(1979-1980)  
Fritidsklublærer.
Hanne Kromann-Larsen
(1994-1995)  
Cand.mag. i dansk og billedkunst.
Adjunkt i Gymnasiet.
Hanne Rønnike
(1987-1988)  
Cand.mag. i fransk og dansk.
Adjunkt i Gymnasiet.
Hanne Skadborg
(2003-2004)  
Adjunkt.
Hanne Bech Müller
(1993-1994)  
Årsvikar.
Hanne Britt Hansen
(1978-1979)  
Børnehaveklasselærer.
Hanne Dammand Nielsen
(1994-1995)  
Årsvikar.
Hanne Harding Sørensen
(1988-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Hanne Kjær Søholm
(1988-1995)  
Cand.scient. i fysik og idræt.
Lektor i Gymnasiet.
Hanne Solveig Bruun
(1988-1995)  
Cand.mag. i tysk og oldtidskundskab.
Lektor i Gymnasiet.
Hanne-Beate Jonasson
(1962-1993)  
Overlærer i matematik og hjemkundskab i Grundskolen.
Hans Haderup
(1958-1996)  
Kostelev på BK fra 3. klasse 1949. Nysproglig student fra BK i 1956. Vikar på BK fra 1959.
Overlærer i engelsk og historie i Grundskolen.
Hans Mølbæk
(1976-1978)  
Værkstedsskolelærer
Hans Schou-Hanssen
(1965-1974)  
Lærer.
Hans Christian Schultz (HC)
(1987-?)  
Mag.art. & cand.mag. i nordisk litteratur og kunsthistorie.
Lektor i Gymnasiet.
Hans Jacob Møller (nu Parslov)
(1975-2001)  (2008-?)  
1. realklasse på BK 1967. Student fra BK 1972.
Seminarieuddannet og cand. scient. i matematik, fysik, kemi og datalogi.
Lærer i Grundskolen 1973-1996. Lektor i Gymnasiet.

Hans Peter Lindgreen
(1963-1968)  
Cand.mag.
Hans Rode Jensen
(1944-1946)  
Seminarieeksamineret.
Hans Rode Petersen
(1935-1940)  
Seminarieeksamineret.
Harald Hatt
(1915-1917)  
Cand.mag.
Helene Budde
(2008-?)  
Lærer i Grundskolen.
Helge Frederiksen
(1939-1946)  
Cand.mag.
Helge Lollike
(1935-1936)  
Seminarieeksamineret
Helge Schjørring
(1996-1998)  (1999-2002)  
Lærer.
Helle Brinch
(2001-?)  
Afdelingsleder for Grundskolen.
Fag: Matematik og fysik.
Helle Johansen
(1992-1993)  
Cand.phil., timelærer.
Helle Thune
(1993-2009)  
Cand.mag. i samfundsfag og engelsk.
Rektor 1993-2008
Helle B. Thoregaard
(1989-1994)  
Cand.mag. i tysk og oldtidskundskab.
Adjunkt i Gymnasiet.
Helle Bille Wahlberg
(1979-1980)  
Timelærer
Helle Trolle Ingvorsen
(1987-1988)  
Adjunkt.
Henriette Jacobsen
(1993-?)  
Lærer i Grundskolen.
Lærernes tillidsmand fra 2005.
Henrik Blauert
(2005-?)  
Cand.scient. i samfundsfag og idræt.
Timelærer i Grundskolen ind til 2007. Adjunkt i Gymnasiet.
Henrik Kjeldsen
(1989-2002)  
Overlærer i fysik, matematik, biologi, svømning og idræt i Grundskolen.
Henrik Löb
(1973-1978)  
Stud.mag. i dansk og religion.
Timelærer i Grundskolen.
Henry Clante
(1944-1946)  
Kunstmaler.
Henry Ytting
(1950-1972)  
Lærer i sang og musik. Musikuddannet.
Heralda Poulsen
(1912-1917)  
Cand.mag., frk.
Herman Lawaetz
(1908-1912)  
Cand.theol.
Forstander.


I. Scheibye
(1930-1932)  
Seminarieeksamineret, frk.
Ib Baden Jensen
(1990-1996)  
Lærer i Grundskolen.
Ida Ylander
(2006-?)  
Cand.mag. i dansk og religion.
Adjunkt i Gymnasiet. Orlov 2009-10.
Ilse Jensen
(1979-1980)  
Timelærer i Grundskolen.
Havde derudover flere længere varende vikariater.
Inga Eisenhardt
(1962-1971)  
Lærerinde fru.
Inge Olhoff
(1985-1987)  
Årsvikar.
Inge Olsen
(1970-2005)  
Lærer i Grundskolen.
Fag: håndarbejde, geografi og historie.
Inge Petersen
(1952-1993)  
Cand.mag i dansk og engelsk.
Lektor i Gymnasiet.
Inge Byrge Sørensen
(1969-1975)  
Lærer i Grundskolen.
Inge-Lise Petersen
(1975-1976)  
Børnehaveklasseleder.
Ingeborg Frederiksen
(1915-1916)  
Faglærerinde, frøken.
Ingeborg Mollerup
(1912-1931)  
Fru.
Ingelise Lund
(1988-1989)  
Adjunkt i gymnasiet.
Inger Bjerre
(1974-1995)  
Overlærer i tysk og maskinskrivning i Grundskolen.
Inger Godtfredsen
(1974-1981)  
Adjunkt.
Inger Bjørn Andersen
(1962-1985)  
Cand.mag. i dansk og religion.
Lektor i Gymnasiet.
Inger Hesse Rasmussen
(1963-1998)  
Civ.ing.
Administrativ inspektor, studievejleder og lektor i kemi og fysik i Gymnasiet.
Inger-Marie Ungstrup
(1985-1995)  
Cand.scient. i fysik og kemi.
Lektor i Gymnasiet.
Ingrid Mørch Mønsted
(1988-?)  
Lærer i Grundskolen.
Isabella Mørch
(1978-1997)  
Elev fra 6. klasse 1964.
Student 1972.
Børnehaveklasseleder.
Israel S. Rachlin
(1966-1974)  
Cand.oecon.
J. Gylling
(1926-1931)  
Lærerinde, frk.
J. Jepsen
(1963-1964)  
Stud.mag., frk.
J. C. Nielsen
(1917-1918)  
Seminarist.
J. M. Hatting
(1908-1922)  
Pastor.
J. P. Christensen
(1923-1924)  
Lærer
Jan Rune
(1982-?)  
Cand.scient. i matematik og fysik.
Lektor i Gymnasiet.
Jan Erik Nees
(1970-1972)  
Stud.odint., timelærer i gymnasiet.
Janus Povlsen
(2009-?)  
Cand.scient i matematik og fysik. Årsvikar i Gymnasiet.
Jeanne Baunsgaard
(2004-2005)  
Årsvikar i Grundskolen.
Jenni Larsen
(2004-2005)  
Barselsvikar.
Jens Bertelsen
(1951-1952)  
Cand.mag.
Jens Dehlendorff
(2002-2003)  
Cand.scient. i fysik og kemi.
Lektor i Gymnasiet.
Jens Ole Jensen
(1982-1996)  
Overlærer i Grundskolen.
Jesper Been
(2000-2001)  
It-medarbejder.
Jesper Vinther
(1990-1993)  
Lærer i Grundskolen.
Fag: Sang og musik.
Jette Hoydal
(1969-1972)  
Adjunkt i Gymnasiet.
Jette Mortensen
(1980-1981)  
Timelærer
Jette Olhoff
(1978-1980)  
Fritidsklublærer.
Jimmy Burnett Nielsen
(2008-?)  
Cand.mag. i musik og engelsk.
Rektor.
Johanne Løvengreen
(1951-1952)  
Faglærerinde.
John Hunderup
(1976-1986)  
Elev på BK fra 1. real 1964. Student fra BK 1969.
Stud.scient.
Timelærer i kemi og fysik i Gymnasiet.
Johnny Carl Smidth
(1956-1986)  
Cand.mag. i geografi og biologi.
Lektor i Gymnasiet.
Jonas Bue Madsen (Bue)
(2003-?)  
Cand.mag i samfundsfag og historie.
Lektor i Gymnasiet.
Josu Vitores Carballo
(2007-?)  
Cand.mag. i spansk og engelsk.
Adjunkt i Gymnasiet.
Judith Breuning
(1987-1996)  
Overlærer i dansk og billedkunst i Grundskolen.
Julie Østergaard
(2008-?)  
Cand.mag. i dansk og drama.
Timelærer i Gymnasiet.
Jytte Wehding
(1975-1980)  
Formningslærer i Grundskolen.
Jørgen Frost
(1971-1972)  
Stud scient., timelærer i Gymnasiet.
Jørgen Strange
(1966-1997)  
Cand.pæd. i biologi.
Afdelingsinspektør for Grundskolen.

Jørgen Terstrup
(1966-1998)  
Cand.mag i matematik, fysik og kemi.
Lektor i Gymnasiet.
Jørgen Kiesbye Møller
(1968-1975)  
Civildommer.
Jørn Lund
(1968-1980)  
Elev på BK fra 1959, student i 1964.
Timelærer og lektor i Gymnasiet 1968-1980.
K. Sahl
(1930-1934)  
Cand.phil., faglærerinde, frk.
Kaia Jessen
(1916-1929)  
Frk.
Kaj Bramm
(1978-1988)  
Lærer i Grundskolen.
Fag: Tysk.
Kaj Ingerslev
(1964-1970)  
Lærer.
Kaj V. Mollerup
(1924-1931)  
Stud. mag.
Kamilla Salzinger
(2001-2003)  
Cand.mag. i dansk og drama.
Timelærer i Gymnasiet.
Kamilla Veith Hauritz
(1995-?)  
Lærer i Grundskolen.
Karen Jensen
(1944-1972)  
Faglærerinde, frk.
Karen Nejrup
(2001-?)  
Lærer i Grundskolen.
Karen Nygaard
(1982-2008)  
Seminarieuddannet og cand. pæd. i biologi.
Overlærer i matematik, biologi og fysik.
Karen Schlanbusch
(1909-1912)  
Cand.med., fru.
Karen M. K. Lyndelse
(1969-1987)  
Lærer i Grundskolen.
Karen Margrethe Oksbjerg
(1961-1966)  (1967-1968)  
Faglærerinde.
Karen Møller Vium
(2001-2007)  
Lærer i dansk og tysk i Grundskolen.
Karin Thykier
(1978-1980)  
Lærer i Grundskolen.
Karin Sofie Fosgerau
(2006-?)  
Lærer i Grundskolen.
Karl Adser
(1950-1975)  
Lærer i Grundskolen.
Kunstmaler.
Karna Uldall
(1914-1917)  
Faglærerinde frk.
Karsten Lange
(1997-1998)  
Lærer i Grundskolen.
Kasper Konow
(2007-?)  
Cand.mag. i historie og samfundsfag.
Timelærer i Gymnasiet.
Kathrin Fremming
(1988-2000)  
Overlærer i Grundskolen.
Katrine Malte Hviid
(1999-?)  
Lærer i Grundskolen.
Kenneth Lohse
(2006-2007)  
Støttelærer i Grundskolen
Kenneth Sichlau
(1993-?)  
Overlærer i dansk og musik i Grundskolen.
Kim Bojsen
(1995-2003)  
Cand.mag. i historie og dansk.
Lektor i Gymnasiet.
Kim Ragle
(1998-2005)  
Elev på BK fra bhkl. 1979-1989.
Lærer i Grundskolen.
Kim Frost Helt
(2005-?)  
Lærer i Grundskolen.
Kirsten Gottschalk
(1979-1980)  
Børnehaveklasseassistent.
Kirsten Helweg-Møller
(1950-1951)  (1954-1956)  
Seminarieeksamineret, frøken.
Kirsten Jacobsen
(1976-1980)  
Lærer.
Kirsten Thuesen
(1975-1976)  
Timelærer.
Kirsten Thøgersen
(1988-?)  
Cand.scient. i biologi og kemi.
Lektor i Gymnasiet.
Kirsten Transbøl
(1969-1978)  
Lærer i Grundskolen.
Kirsti Andersen
(2000-2001)  
Barselsvikar i Grundskolen.
Kirstin Bjørn Andersen
(1975-1982)  
Lærer i Grundskolen.
Klaus Eusebius Jakobsen
(1985-1993)  
Cand.mag. i samfundsfag og historie.
Rektor.

Knud Hansen
(1956-1957)  
Knud A. Larsen
(1932-1934)  
Cand.mag.
Knud Arne Jensen
(1966-2006)  
Cand.mag. i matematik, fysik , kemi og astronomi.
Lektor i Gymnasiet.
Knud Brix Petersen
(1932-1940)  
Seminarieeksamineret.
Knud Th. Holst
(1956-1988)  
Cand.mag. i geografi og biologi.
Studievejleder, lektor i Gymnasiet.
Kristoffer Schrøder
(1997-1998)  
Datavejleder.
Kurt Rasmussen
(1978-1990)  
Lærer i Grundskolen.
L. Hatting
(1914-1916)  
Fru.
L. Hünel
(1919-1920)  
Seminarieeksamineret, frk.
L. V. Hansen
(1963-1972)  
Lærer
Lars Bonnesen
(1995-1996)  
Lærer i Grundskolen.
Datavejleder.
Lars Glæsel
(1983-1984)  
Datalærer.
Lars Peter Kvist
(2007-2008)  
Cand.scient i biologi og kemi.
Adjunkt i Gymnasiet.
Lasse Jensen
(1981-?)  
Cand.mag. i historie og dansk.
Økonominspektør, lektor i Gymnasiet.
Leif Rasmussen
(1999-?)  
Afdelingsleder for 7. - 10. klasse i Grundskolen.
Leif Torngaard Rasmussen
(1994-1998)  
Cand.psyk.
Timelærer i Gymnasiet.
Lene Matzen
(2005-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Lene Schmiegelow
(1995-1998)  
Børnehaveklaseassistent.
Lene Schrøder
(1991-2003)  
Lærer i hjemkundskab og matematik.
Lene Holst Olsen
(1993-1995)  
Årsvikar.
Lenie Tholstrup
(1987-1991)  
Lærer i Grundskolen.
Lilian Bragen
(1967-1982)  
Lærer
Lillian Petersen
(1978-1980)  
Lærer.
Line Leth Jørgensen
(1998-2003)  
Lærer i Grundskolen.
Fag: Dansk og billedkunst.
Line Leth Bierrings
(2006-2007)  
Lærer i Grundskolen.
Lis Olesen
(1989-2008)  
Overlærer i grundskolen.
Fag: Engelsk og dansk.
Lis Rønde Kristensen
(1973-1989)  
Overlærer i engelsk og specialundervisning i Grundskolen.
Lise Christensen
(1974-1980)  
Lærer i Grundskolen.
Lise Høiberg
(1962-1963)  
Stud.mag., fru.
Lise Nielsen
(1964-1965)  
Lærerinde, fru.
Lone Green
(1969-1970)  
Lærerinde.
Lone Hedemann
(1988-2008)  
Cand.mag. i fransk og spansk.
Inspektor, lektor i Gymnasiet.
Lone Henriksen
(2009-?)  
Lærer i Grundskolen.
Lone Klausen
(1988-2006)  
Cand.mag. i fransk og dansk.
Lektor i Gymnasiet.
Lone Lund
(1968-1969)  
Lærerinde.
Lone Riemann
(1976-?)  
Lærer i Grundskolen.
Skolevejleder fra 1996.
Lone Schulz
(1979-2007)  
Skolebibliotekar, overlærer.
Fag: Dansk og engelsk.
Lotte Stage Petersen
(1979-1988)  
Overlærer i dansk og musik i Grundskolen.
Lotte Ørsted Pedersen
(2000-2008)  
Lærer i Grundskolen.
Fag: Musik, kristendom, historie, billedkunst, svømning og specialundervisning.
Louise Mogensen
(1982-1983)  
Lærer.
Louise Pihl Due Bech
(2005-2009)  
Lærer i Grundskolen.
Louise Rolsted Jensen
(2006-2007)  
Timelærer.
Louise Skovborg Ragle
(1999-?)  
Lærer i Begynderklasse.
Lykke Mejdal Jensen
(1996-?)  
Lærer i Grundskolen.
M. Holten-Nielsen
(1911-1913)  
Frk.
M. Jensen
(1914-1916)  
Frk.
M. Nehammer
(1910-1915)  
Lærerinde, frk.
M. Pedersen
(1925-1926)  
Lærer.
M. Salling
(1920-1925)  
Faglærerinde, fru.
Mads Flanding
(1996-2002)  
Lærer i Grundskolen.
Mads Pedersen
(1998-2006)  
Cand.scient. i samfundsfag og idræt.
Lektor i Gymnasiet.
Maiken Lund Harbøll
(2004-2007)  
Stud.mag.
Timelærer i dramatik i Gymnasiet.
Marcus Naselli
(2007-2008)  
Cand.mag.
Timelærer i geografi og psykologi i Gymnasiet.

Maren Stangeland
(1956-1964)  
Lærerinde, frk.
Margrethe Eegholm
(1913-1915)  
Frøken.
Margrethe Søndergaard
(1977-1978)  
Adjunkt.

Marguerite Engberg
(1960-1967)  
Cand. mag.
Maria Kruse
(1998-?)  
Lærer i Grundskolen.
Marianne Bjerre
(1979-1980)  
Assistent i Børnehaveklassen.
Marianne Camre/Hansbøl
(1976-1987)  
Lærer i Grundskolen.
Marianne Holmegaard
(1996-1997)  
Adjunkt i Gymnasiet.
Marianne Lund
(1970-2008)  
Realist 1963, student 1966.
Kostskolefrøken under frk. Thomsen 1966-1967.
Lærer i Grundskolen fra 1970.
Viceinspektør for Bhkl. - 5. klasse 1980-1997.
Skoleinspektør for Grundskolen 1997-2003.
Overlærer i Grundskolen fra 2003.
Marianne Lynkjær
(1973-1976)  
Timelærer.
Marianne Ottosen
(1983-?)  
Overlærer i Grundskolen.
Marianne Helene Orbesen
(2008-?)  
Lærer.
Marlene Oswalda Petersen
(1980-1996)  
Overlærer i engelsk og matematik i Grundskolen.
Martin Poulsen
(1998-2001)  
Lærer i Grundskolen.
Martin Vestergård
(1993-1994)  
Årsvikar.
Merete Bragen
(1967-1968)  
Lærer
Merete Svalebæk
(2000-2002)  
Børnehaveklasselærer.
Merete Hartvig Petersen
(1988-1989)  
Lærer.
Merete Møller Olesen
(1988-1989)  
Adjunkt i gymnasiet
Mette Nørholm Jørgensen
(2001-2003)  
Lærer i Grundskolen.
Mette Nørholm Sigfusson
(2003-2005)  
Lærer.
Mette Nørlund Jessen
(2001-2002)  
Lærer.
Mia Elisabeth Espersen
(2009-?)  
Lærer i Grundskolen.
Mia Sass Nielsen
(1999-?)  
Lærer i Grundskolen.
Michael Andersen
(1986-1999)  
Adjunkt i Gymnasiet.
Michael Kragh
(1964-1969)  
lærer i Grundskolen.
Michael Lassen
(2003-2004)  
Timelærer.
Michael Schønberg
(1971-1972)  
Stud.mag., timelærer.
Michael Torp
(1989-1990)  
Adjunkt i Gymnasiet.
Michael Peter Jensen
(1984-?)  
1. klasse på BK 1964. Realist 1974 og student 1977.
Kostskolelærer 1982-1987. Lærer og boginspektor i Grundskolen fra 1984.
Viceafdelingsinspektør for 8. - 10. kl. 1998-2000.
Overlærer i Grundskolen fra år 2000.
Mirjam Bornstein
(1998-2000)  
Adjunkt i gymnasiet
Mogens Thykier
(1950-1961)  
Cand.theol., lærer.
Monika Thorborg
(1975-1985)  
Fritidsklubleder.
Monna Cronquist
(1940-1941)  
cand.mag.
Morten Krab
(2003-2005)  
Timelærer i gymnasiet
Mårten Flø Jørgensen
(2008-?)  
Cand.scient.
Timelærer.
N. Jeppesen
(1914-1915)  
Cand.theol.
N. P. A. Christiansen
(1950-1952)  
Cand.mag.
N. Sandor Perjesi
(1969-1975)  
Kunstpædagog, timelærer.
Nana Therkildsen
(1963-1968)  
Adjunkt.
Fag: Engelsk, latin og kristendomskundskab.
Nanette Wagner
(2004-2006)  
Lærer
Nanna Wolther Therkelsen
(1978-2002)  
Overlærer i dansk, biologi, historie, geografi, kristendom, orientering, formning og specialundervisning i Grundskolen.
Niels Buch
(1973-1975)  
Timelærer i Grundskolen
Niels Hedegaard
(1919-1925)  
Seminarieeksamineret, løjtnant.
Niels Lolk
(1983-1984)  
Niels Rydung
(1970-1983)  
Lærer i Grundskolen.
Niels Vinding
(1994-1995)  
Årsvikar.
Niels Bjarne Th. Jensen
(1936-1940)  
Seminarieeksamineret.
Niels Erik Hansen
(1987-1988)  
Datalærer.
Niels Ivar Bech
(1944-1946)  
Faglærer
Niels Kristen Stokholm
(1968-1982)  
Cand. polyt.
Nina Jensen
(1986-1989)  
Lærer i Grundskolen.
Nina Lagier
(1967-1991)  
Lærer i Grundskolen.
Død i 2008.
Nina Pedersen
(2006-2007)  
Årsvikar i Grundskolen.
Norman Weel
(1970-1972)  
Timelærer, stud. mag.
Norman Weel Madsen
(1968-1970)  
Stud. mag., timelærer.
Novo Karisik
(2005-2006)  
Adjunkt.
O. Lennert-Petersen
(1962-1963)  
Apoteker, lic. farm.
O. Sørensen
(1954-1955)  
Cand. mag., frk.
O. Zeuthen
(1910-1914)  
Cand. polyt.
Olaf Poulsen
(1951-1952)  
Stud. mag.
Ole Larsen
(1986-1987)  
Timelærer.
Olga Andersen
(1978-1979)  
Værkstedsskolelærer.
Otto Jørgensen
(1931-1933)  
Cand. mag.
Otto Schaumann
(1932-1940)  
Cand. mag.
Otto Hübertz Mollerup
(1912-1931)  
Cand. phil.
Forstander.
(1876-1966)
P. Helms
(1908-1918)  
Inspektør, cand. theol.
Palle Holm Christensen
(1944-1945)  
Seminarieeksamineret lærer.
Palle Holm Henschel
(1975-1976)  
Timelærer.
Palle Holm Jonsson
(1941-1942)  
Seminarieeksamineret.
Paw Koch Jensen
(1998-2006)  
Lærer i Grundskolen.
Peder Hemmingsen
(1932-1933)  
Seminarieeksamineret.
Per Friedrichsen
(1982-2001)  
Lærer i Grundskolen. Cand. phil.
Per Skafsgaard
(1968-1969)  
Stud. mag.
Pernille Wagner
(2002-2007)  
Adjunkt i gymnasiet.
Fag:
Peter Andersen
(1985-1986)  
Timelærer.
Pia Mørch
(1995-1996)  
Børnehaveklasseassistent.
Pia Vestergård Sørensen
(2007-?)  
Lærer i Grundskolen.
Poul Hammer
(1931-1932)  
Mag scient.
Poul Laustsen
(1996-1997)  
Afdelingsinspektør.
Poul Pedersen
(1961-1962)  
Pastor.
Poul Malthe Broe
(2009-?)  
Cand.mag i historie og dansk. Årsvikar i Gymnasiet.
Poula Hedegaard
(1922-1924)  
Fru.
Povl Flygenring
(2007-2008)  
Overlærer.
Underviste som vikar i matematik, fysik/kemi,, historie og specialundervisning.
Preben Andersen
(1956-1971)  
Lektor fra 1957 og inspektor i Gymnasiet 1961-1972.
Preben Bruun
(1974-1994)  
Kostelev i 1. mellem 1957, nysproglig student 1963. Timelærer fra 1974. Adjunkt fra 1976. Ledende inspektor i Gymnasiet fra 1984.
R. B. Teglbjærg
(1927-1928)  
Cand. Theol., lærer.
Randi Larsen
(2001-2003)  
Adjunkt i gymnasiet.
Rasmus Frøslev Jensen
(2002-2004)  
Idrætslærer i gymnasiet.
Regin Pindstrup
(2005-2008)  
Adjunkt i Gymnasiet.
Fag: Biologi og kemi
René Aistrup
(2000-2002)  
Timelærer, lærerstuderende.
Rikke Nedza Rasmussen
(2005-?)  
Assistent i Begynderklasse.
Robert B Næum-Petersen
(1963-1972)  
Lærer.
Rolf Erbst
(1983-1984)  
Timelærer.
Rolf Hesse
(1967-1979)  
Adjunkt.
Rune Ibsen
(2003-2005)  (2006-?)  
Lærer i Grundskolen.
Rune Munk-Jørgensen
(2006-2007)  
Timelærer.
Rune Schov Morsing
(2006-?)  
Lærer i Grundskolen.
Rune W. Andersen
Cand.scient i kemi og idræt. Årsvikar i Gymnasiet.
Ruth Eiermann
(1933-1934)  
Cand. mag. frøken.
Ruth Wöldike
(1962-1963)  
Cand. mag., fru.
S. Hermann
(1932-1933)  
Cand. mag., frøken.
S. Skovgaard
(1917-1926)  
Faglærerinde, frk.
S. Ch. Roepsdorf-Hansen
(1908-1910)  
Frk.
S. K. Sunesen
(1910-1913)  
Stud. mag.
Sanna Lehrmann Hjorth
(2006-2007)  
Lærer i Grundskolen
Sanne Ertbirk
(1986-1987)  
Årsvikar.
Signe Høeg Kildegaard
(1999-?)  
Lærer i Grundskolen.
Sigrid Jørgensen
(1990-?)  
Lektor i Gymnasiet i engelsk og tysk.
Tillidsrepræsentant (199?-200?) og næstformand i GL (?)
Sine Camilla Jensen
(2005-2006)  
Timelærer
Sten Rifbjerg Larsen
(1993-1994)  
Lærer i Grundskolen.
Stig Christensen
(1975-1976)  
Timelærer.
Stig Gøtzsche Nielsen
(1973-1974)  (1976-1980)  
Timelærer i gymnasiet.
Fag: Musik.
Stine Gufler
(2005-?)  
Lærer i Grundskolen. Orlov 2009-10.
Susanne Kjærgaard Christensen
(2009-?)  
Lærer i Grundskolen.